Визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування
16.02.2016
Зняття арешту за рішенням суду
16.02.2016

Виїзд дитини за кордон за відсутності згоди одного з батьків

Непоодинокими є випадки, коли хтось з подружжя після розлучення. в силу своїх переживань, душевних страждань та розпачу, намагається завдати шкоди іншому. Однак, у сімях, де є діти, удар, як правило, припадає саме на них.

Так, яскравим прикладом таких взаємовідносин є виїзд дитини за кордон, коли один з батьків має можливість виїжджати з дитиною за межі країни з метою відпочинку, оздоровлення, чи просто подорожувати, а інший не дає згоду на виїзд дитини.

Така ситуація може бути вирішена в судовому порядку.

Статтею 313 ЦК України визначено, що фізична особа, яка не досягла шістнадцяти років, має право на виїзд за межі України лише за згодою батьків (усиновлювачів), піклувальників та в їхньому супроводі або в супроводі осіб, які уповноважені ними.

Порядок виїзду за кордон дітей громадян України визначено Законом України «Про порядок виїзду з України і в’їзду в Україну громадян України» від 21 січня 1994 року № 3857-ХІІ, постановою КМУ від 27 січня 1995 року № 57 «Про затвердження Правил перетинання державного кордону громадянами України», Правилами оформлення і видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон і проїзного документа дитини, їх тимчасового затримання та вилучення, затверджених постановою КМУ від 31 березня 1995 року № 231 (із змінами).

У відповідності до положень ч. 2 ст. 4 Закону України «Про порядок виїзду з України і в’їзду в Україну громадян України» оформлення проїзного документа дитини проводиться на підставі нотаріально засвідченого клопотання батьків або законних представників. За відсутності згоди одного з батьків, виїзд неповнолітнього громадянина України за кордон може бути дозволений на підставі рішення суду.

Правила перетинання державного кордону громадянами України, затверджені Постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.1995 року № 57 із змінами і доповненнями, передбачають, що перетинання державного кордону для виїзду за межі України громадянами, які не досягли 16-річного віку, здійснюються лише за згодою обох батьків (усиновлювачів) та в їх супроводі або в супроводі осіб, уповноважених ними, які на момент виїзду з України досягли 18-річного віку. Виїзд за межі України громадян, які не досягли 16-річного віку, в супроводі одного з батьків або інших осіб, уповноважених одним з батьків, здійснюється за нотаріально посвідченою згодою, згода другого з батьків не вимагається у разі пред’явлення рішення суду про надання дозволу на виїзд з України громадянину, який не досяг 16-річного віку, без згоди та супроводу другого з батьків.

Для безперешкодного перетинання кордону в рішенні суду мають бути прописані країна до якої планується виїзд та дозволений період перебування у ній. Таким рішенням суду особа має право скористатися лише раз.

Аналіз судової практики вирішення подібних спорів показав, що вони мають задовільний результат. Однак, про вирішення проблеми виїзду дитини за кордон необхідно подбати заздалегідь, оскільки судовий розгляд може тривати кілька місяців і потім відповідач має право оскаржити ухвалене судове рішення в апеляційному порядку, що зупиняє час набрання ним законної сили.

Для належного оформлення документів при зверненні до суду та недопущення затягування судової тяганини радимо звертатися за кваліфікованою правовою допомогою.

0 голосів